Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Społeczna Szkoła Podstawowa Milanowskiego Towarzystwa Edukacyjnego

Solidarni ze strajkiem nauczycieli

Utworzono dnia 08.04.2019

Polska szkoła znalazła się głębokim kryzysie. Pseudoreforma wprowadzana w pośpiechu i byle jak dała w efekcie chaos oraz  frustrację nauczycieli, uczniów i rodziców,  ogromne napięcia i zmęczenie oraz brak poczucia sensu rzutujące w znaczący  sposób na funkcjonowanie polskich szkół.
Powrót do dawnego systemu szkolnego nie rozwiązał żadnego istotnego problemu polskiej szkoły , wręcz przeciwnie, pochłonął olbrzymie koszty i pokłady ludzkiej energii, a także wygenerował nowe problemy, których negatywne skutki obserwujemy dziś w codziennej pracy szkoły i które będą odczuwalne w przyszłości na wszystkich poziomach edukacji.
Polska szkoła stała się ulubionym przez polityków miejscem permanentnych, nieustających zmian, a my wszyscy - nauczyciele, rodzice i uczniowie- zakładnikami ich oraz ich często absurdalnych i nieprzemyślanych koncepcji.
Dlatego popieramy strajk nauczycieli i ich postulaty.
Wykonujemy zawód nauczyciela i w ten sposób zarabiamy na życie i utrzymanie naszych rodzin. Jesteśmy profesjonalistami w tym, co robimy i tak chcemy być traktowani i wynagradzani. Oczekujemy szacunku i poważania, poszanowania naszej pracy, autonomii w podejmowaniu decyzji w dziedzinie, w której jesteśmy fachowcami. Postulat płacowy jest ważny, nie przesłania on jednak skali innych problemów wymagających rozwiązania.
Potrzebny jest pilnie w naszym kraju Okrągły Stół poświęcony polskiej szkole i dyskusji o tym, co to znaczy być nauczycielem, czym jest i ma być ten zawód, jak zbudować czy też odbudować jego pozycję. Jakiej potrzebujemy dziś szkoły i jakie ma ona zadania dla nauczyciela, rodzica i ucznia.
Obecnie wciąż miotamy się między skrajnościami - szkołą rozumianą jako usługa i szkołą jako misją. Obydwie koncepcje są ułomne, choć chętnie wykorzystywane w zależności od potrzeb i sytuacji. Żadna nie oddaje specyfiki, która leży u jej podstaw - dialogu oraz wspólnoty uczących i uczonych.

Nauczyciele i Zarząd Społecznej Szkoły Podstawowej

Milanowskiego Towarzystwa Edukacyjnego