Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Społeczna Szkoła Podstawowa Milanowskiego Towarzystwa Edukacyjnego

Milanowianki zapraszają

Utworzono dnia 14.12.2018

Stowarzyszenie Milanowianki zaprasza na przedpremierową odsłonę wystawy: 100 Milanowianek na 100-lecie Praw Wyborczych Kobiet w Polsce.

Wystawa pokazuje przekrój zwykłych i niezwykłych mieszkanek Milanówka, które były i są ważne dla historii miasta. Przy tej okazji Agnieszka Grzybek opowie o tym jak Polki wywalczyły prawa wyborcze w 1918 roku.  Czy hasło Chcemy całego życia!, które rozpowszechniała Zofia Nałkowska, żądając równości nie tylko pod względem politycznym, ale także obyczajowym, jest nadal aktualne?

Wtorek, 18 grudnia 16.30

Pocztówka propagandowa Związku Równouprawnienia Kobiet do obejrzenia po kliknięciu na tytuł wiadomości.

Agnieszka Grzybek – ekspertka równościowa, tłumaczka i redaktorka. Współzałożycielka Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER, koordynatorka regionalnego programu „Demokracja płci” w Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie. Współautorka i współredaktorka (wspólnie z Joanną Piotrowską) książki Polityka a płeć, autorka wielu artykułów poświęconych kwestiom równościowym. W latach 2002-2005 była członkinią Rady Programowo-Konsultacyjnej przy ówczesnej pełnomocniczce rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn. Współautorka raportu „Przełamać tabu. Raport o przemocy seksualnej” (2016).

Absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego (1995; praca magisterska napisana pod kierunkiem prof. Marii Janion). Ukończyła Szkołę Praw Człowieka prowadzoną przez Helsińską Fundację Praw Człowieka (1997/1998). Prowadziła zajęcia z historii ruchu kobiecego po 1989 roku na podyplomowych studiach Gender Mainstreaming w Instytucie Badań Literackich PAN.

ZAŁĄCZNIKI: